Semináře 68. loutkářské Chrudimi

Úvodní informace

Semináře se uskuteční od soboty 29. června do čtvrtka 4. července 2019 v rámci 68. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v pátek 28. června 2019 v odpoledních hodinách. V podvečer 28. června se uskuteční úvodní informační schůzka a inspirativní program.

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajiš­těny vstu­penky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního pro­gramu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách od soboty do středy.

Není-li uvedeno jinak jsou semináře určeny dospělým a mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 15. června 2019 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány 
a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární divácké řady 2019

A - červení: semináře R, N, L, C

B - modří: semináře O, K, I, H, E

C - žlutí: semináře X, Z, S, D, B, A

 

Vykřičník s Vašim programem najdete zde:
https://drive.google.com/open?id=1uIzkXxFyZVhs-Obt6prNqsD85tW9H7H9

 

Změna semináře vyhrazena!
 

Ceny seminářů  a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:

Seminář základní =  1 500 Kč
Seminář R = cena 1 700 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 800 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí základní seminář.
Seminář X = 1100 Kč
 

Doplňkové služby:

Ubytování: 
ve vlastním stanu - zdarma (omezený počet), 
v tělocvičně - 50 Kč/noc/osobu, 
na internátu - 250 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje)

Stravování I. 
6x snídaně, oběd, večeře za 800 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1500 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu u divadla Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 2 300 Kč
Nenáročný: Seminář + Tělocvična (6 nocí) + Stravování I. = 2 600 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 3 800 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 4 500 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 3 300 Kč

 

 

Elektronická přihláška do semináře


Semináře 68. loutkářské Chrudimi obsazeny.


Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude okamžitě po registraci automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.

Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna semináře vyhrazena!

Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu! 
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na drtinam@gmail.com.

Děkujeme Vám.

 

 

Seznam seminářů

A • Architektura těla – architektura loutky

V semináři se naučíte vytvořit a předvést svůj vlastní loutkový příběh. Na základě pozorování možností vlastního těla si vytvoříte originální loutky. Zapojením vaší představivosti, přeměnou vlastních těl a pozorováním jejich pohybů přivedeme k životu nový soubor loutkových charakterů. Ukážeme si jak propojit pohyb, hru a loutkářství i jak může loutka posílit situaci a příběh, zanést diváky dál a dál do světa jejich fantazie. Na základě improvizace bude kladen důraz na dosažení lehkosti v experimentování a porozumění tomu, jak málo je třeba, aby se v divákova mysl zajiskřila.
Seminář bude fyzicky náročný, proto je třeba, aby všichni účastníci lektorku předem informovali o případných specifických požadavcích.
S sebou je potřeba volné oblečení a dostatek tekutin. Seminář bude tlumočen do českého jazyka.

Lektor: Eirini Patoura – řecká herečka, loutkoherečka, akrobatka a režisérka. Na univerzitě v Aténách studovala obor divadlo a současný tanec. Je absolventkou renomované Mezinárodní školy divadla Jacquese Lecoqua (Paříž 2011–2013). Vystupovala s divadelní společností Complicité a pravidelně spolupracuje na projektech organizace Flying Seagulls, které se odehrávají na festivalech ve Velké Británii a v evropských uprchlických táborech.
Jako herečka a režisérka pracuje s newyorskou společností World Wide Lab, realizuje inscenace v Řecku a na Taiwanu a učí na National Taiwan University of the Arts v Taipei. Spolupracuje jako výtvarnice s Ericem Bassem ze Sandglass Theater a Jean-Louisem Heckelem ze souboru Nef Theater, v jehož inscenaci též vystupuje.

 

B • Nonverbální komunikace

Lektorka posluchačům poodkryje roušku tajné řeči lidského těla. Seminář bude příležitostí dozvědět se mnoho zajímavého o významu naší mimiky, postojů a gest vědomých i nevědomých. Zkrátka, bude poodkrytím další studnice poznatků pro vaši režijní a hereckou práci.
Do semináře budou zařazeni pouze zájemce, kteří ho neabsolvovali v minulých dvou letech v rámci festivalu Loutkářská Chrudim.

Lektor: Daniela Fischerová – spisovatelka, dramatička, psycholožka a pedagožka nonverbální komunikace.

 

C • Niťové marionety

Navážeme si loutky a prožijeme týden loutkových výstupů dávno zapomenutých i nově objevených loutkářských fíglů a na některé možná i přijdeme. Prostě si to spolu s „niťáky“ pořádně užijeme. Vyzkoušíme si práci s touto loutkou i její možnosti.

Lektor: Petr Borovský – loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š. Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“).

 

D • Autorsko-dramatizátorský

Máte nápad nebo téma na vlastní hru, našli jste povídku, román, hru, pásmo básní, které byste chtěli upravit pro svůj soubor nebo už máte hru dokonce hotovou a chcete si ověřit, je-li k něčemu, abyste neztráceli čas a sílu na předloze, z které nejspíš nic slušného nevznikne? Rádi byste se při tom všem také dozvěděli něco o dramaturgii, režii a loutkovém divadle vůbec? Režisér a dramaturg Luděk Richter z Divadelní společnosti Kejklíř se na vás těší. Pokud ovšem nejpozději do konce května pošlete na adresu divadlo@kejklir.cz své hotové či rozpracované texty, hry, scénáře či libreta nebo alespoň jméno a příjmení autora a titul literární předlohy, kterou byste rádi inscenovali (raději přidejte i název vydavatele a rok vydání). A taky pokud si sami prostudujete materiály, které vám budou následně zaslány. Adresy a rozdělovník – kdo, co a komu – dodáme po vašem přihlášení.

Lektor: Luděk Richter – autor, režisér, dramaturg a lektor mnoha seminářů, zakladatel divadelní společnosti KEJKLÍŘ a Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRÉ DIVADLO DĚTEM, které vydává ČTVRTletník o divadle pro děti.

 

E • Pohyblivé dřevo aneb Seminář řezbářský

Rychlokurz výroby vrchně voděné dřevěné loutky od návrhu po vahadlo,
s důrazem na charakter loutky, její technologii a jednoduché pracovní postupy.
Pouze pro účastníky, kteří mají alespoň základní znalost práce se dřevem a vlastní nářadí (nůž, dláta, sekerka) jsou výhodou.

Lektor: František Antonín Skála - vystudoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Praze obor řezbářství a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde studium zakončil v sochařském atelieru prof. Jiřího Beránka. V rámci studia na VŠUP absolvoval v r. 2006 stáž v atelieru Ilustrace a grafiky a v r. 2008 na Academy of Fine Arts v Záhřebu. V roce 2008 získal za objekt “Galerie Birdzí” cenu katedry volného umění na VŠUP. Po studiích se věnuje především volné tvorbě a práci pro film. Podílel se na projektu Malého Pána.

 

H • Hudba pro představení, píseň pro koncert

Text, hudba, zpěv, kapela, publikum = píseň. Hudba pro představení, píseň pro koncert. V dílně píseň budeme psát vlastní texty, zhudebníme je, zazpíváme je a zahrajeme je. Staneme se písníčkářem/kou, skladatelem/kou, zpěvákem/čkou, textařem/kou a frontmanem/womankou. Dílna bude mít tedy tyto části: technika zpěvu, psaní textů a jejich zhudebňování a sdílení.

Lektoři: Lucka Matyášová – absolventka dramatické výchovy, Zdravotní klaun, lektorka hlasových dílen.
Ondra Klíč – absolvent divadelní dramaturgie na Jamu, Zdravotní klaun, hudebník, textař, scénárista, herec. Samozřejmě ne všechno pořád. Prošel kapelami Japka, Budoár staré dámy, 22, Vítr do dlaně, Gary Edwards and the statement.

 

I • Improvizace je život

Naplánováno, skvěle. Nemůže se nic stát. Ale může. A pravděpodobně se něco stane. Něco s čím jste rozhodně nepočítali. Je to tak skoro vždycky. To je život. Život je jedna velká improvizace. Abyste situaci zvládli, je potřeba na ni umět reagovat. Nenechat se vyvést z míry. Umět improvizovat neznamená nevědět si rady, ale být skvěle připraven a podle aktuální situace tahat esa z rukávu. Improvizace je dovednost, která se dá naučit a trénovat. Je to podobné, jako když se učíte řídit auto. A je to vlastně i podobná jízda.

Lektor: Tomáš Jireček – lektor aplikované a divadelní improvizace, dramaterapeut, herec a básník. Vedení workshopů je jedna z jeho velkých vášní. Zajímá se o to jak texty, principy divadelní improvizace a divadla forum je možné aplikovat do života. Spolupracuje s Andreou Moličovou v Improvision, Paleťáky, Martinem Hakem, Post Bellum a s Východočeským muzeem.

 

K • Animace znamená hrát si II.

Opět se v rámci semináře nebudeme učit pookýnkovou animaci loutek do filmu. Zkusíme se však dostat k podstatě animace - tedy k ovládání loutek a předmětů.

Lektor: Radek Beran - člen divadla Buchty a loutky a Divadla b, občasný režisér loutkových filmů.

 

O • Pohyblivý obraz

Posluchači se v semináři seznámí s různými technikami, které vedou k výtvarnému scénáři. Počínaje kresbou, malbou, koláží, prostorovou tvorbou, storyboardem, ilustrací nebo mobilním mechanickým objektem, či plošnou papírkovou animací. Seminář je převážně praktický a je zaměřen na výtvarné  postupy vedoucí k inscenační tvorbě. Seminarista by měl mít základní výtvarné pomůcky a skicák.

Lektor: Martin Kuriš – absolvent Akademie výtvarných umění – obor malba, UMPRUM a mimořádného studia scénografie na KALD DAMU v Praze. Pracuje jako výtvarník a pedagog. Je autorem několika knižních titulů, které jsou převážně směřovány pro dospívající mládež. Tyto ojedinělé publikace se staly i námětem pro loutkové inscenace, které nastudoval a veřejně uvedl s dětským nebo studentským souborem. Jeho výtvarný vývoj ho dovedl přes loutkové divadlo až k prostorové tvorbě. www.kuris.cz

 

S • Scénografie jako součást celku.... nejen divadelního...  

Scénografie, scénický objekt, světlo! Myšlenka versus materiál!  Člověk kontra loutka! Vertikalita a pohyb! To slibuje seminář Kamila Bělohlávka, který bude zaměřen na prohlubování vašeho uvažování o scénografii a jejích možnostech.
Lektor žádá zájemce o seminář, aby si rozmysleli a následně mu zaslali texty či motivy, na základě kterých by mohli společně scénograficky uvažovat.

Lektor: Kamil Bělohlávek
- výtvarník a scénograf, který tvoří pro mnohá loutková divadla v Česku i v zahraničí, v současné době nejvíce pro divadlo DRAK, divadlo Alfa, Naivní divadlo, Športniki. Vystudoval scénografii na katedře scénografie DAMu v Praze.

 

L • NA DRAKA! Leporelo malých loutkářů
– seminář pro děti od 8 let

Vikingové se rozhodli vydat na nebezpečnou výpravu s cílem ulovit draka. Pojď se vydat na dobrodružnou cestu společně s nimi! Budeš nejen naslouchat a povídat si, ale hlavně tvořit malováním, barvením, lepením a stříháním skládanku příběhu Viking Vike (podle knihy Runera Jonssona). Vyzkoušíš si vodění loutek, ale také si zaběháš, zahraješ různé hry v učebně i venku. Vlastnoručně vyrobenou část leporela si pak odvezeš domů. Aby seminář nedopadl ´na draka´, vezmi s sebou dobrou náladu, chuť poznat nové kamarády a hry, plus vhodné oblečení k případnému povalování na zemi.

Lektorky: Jiřina Polanská – zakladatelka a principálka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; absolventka vysokoškolského studia pedagog volného času; ve specifické skupině mentálně a tělesně handicapovaných využívá edukaci loutkou; vede semináře dramatické výchovy.
Alena Štěpánová – absolventka čtyřletého umělecko-vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy; herecky a lektorsky spolupracuje se sdružením FysioART Umění s přesahem.

 

 

N • Touhy, přání, sny – seminář pro náctileté

Mohou být všelijaké... Každopádně já si letos toužím pohrát s tvárnými materiály jako je papír nebo pěnové izolační trubice Mirelon. Oboje krásně poslouží hereckým i loutkohereckým akcím v autorské tvorbě. Chcete si hrát spolu se mnou?

Lektor: Blanka Josephová–Luňáková
– arteterapeutka, herečka, autorka divadelních her, rozhlasových a televizních scénářů, písňových textů, učitelka herectví, lektorka, zabývající se divadlem loutkovým, alternativním i hereckým. Nejvíce je známa ze svého letitého angažmá v plzeňském Divadle dětí Alfa.

 

 

R • Naše rodinné loutkové stříbro
- seminář pro rodiče s dětmi 4–8 let

Vyrobíme si malá rodinná loutková divadla, která můžeme vzít kdykoli kamkoli. Dodáme k nim patřičně malé i velké loutky, které pobaví malé i velké diváky. Nazkoušíme drobné humorné kousky, kterými potěšíme rozmanité publikum od Chrudimi přes Hamburk až do Buenos Aires a možná ještě dál.
Čeká nás jednoduchá výroba malých přenosných loutkových divadel z různých krabic (krabice od bot, banánovky, krabičky od sirek apod.) – výsledné divadlo se může postavit na stůl nebo pověsit na tělo. K tomu vyrobíme příslušné jednoduché loutky – plošňáčky na tyčce, ponožkové maňásky, zeleninové hrdiny, magnetické loutky atd. Inspirujeme se jednoduchými pohádkami nebo příběhy (Červená Karkulka, Kvak a Žbluňk aj.) a nazkoušíme drobná představení (5-10 minut), která závěrečný den zahrajeme loutkochtivým divákům.
S sebou si vezměte neutrální černé oblečení a krabice (ideálně od bot i s víkem různé velikosti)

Lektor: Dora Bouzková – Vystudovala hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře (1999) a Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU (2006). Herecké zkušenosti uplatnila v nejrůznějších divadelních prostorech, vidět jsme ji mohli v divadle Archa (mj. v Havlově Odcházení), Alfred ve dvoře, MeetFactory, Roxy-NoD, Minor. Založila občanské sdružení Loutky bez hranic, organizuje výtvarně-divadelní dílny v Česku i zahraničí. Věnuje se též pedagogické práci a sociálně divadelním aktivitám v azylových zařízení, pracuje ze seniory.

 

 

X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a vaši lektoři. Součástí semináře jsou odborné přednášky v Muzeu loutkářských kultur.

Lektor: Jakub Vašíček
– autor a režisér divadla Drak v Hradci Králové

 

 

Z • Zapomenuté umění

Polodiskusní seminář pro vedoucí a režiséry a techniky tradičních loutkových divadel, ve kterém si při vínku či kávě vzájemně předáme své zkušenosti. Připomeneme si různé kousky, fígle a vymyšlenosti „starých“ loutkářů, které dodnes fungují. Součástí semináře budou přednášky o historii loutkového divadla a praktické ukázky (například varietních marionet). Seminář je vhodný i pro začínající principály, kteří potřebují poradit s obnovou loutkových divadel.

Lektor: Aleš Pop –  loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a v současné době také předseda SAL SČDO.